Soinin Palloseura ry eli tuttavallisemmin SoPS on perustettu vuonna 2007. Kuluva vuosi 2025 on siis palloseuran toiminnan 19. vuosi.
Jalkapalloilun juuret yltävät Soinissa vuoteen 1989, jolloin toiminnasta vastasi Soini-Futis 90. Tämän jälkeen jalkapallotoiminta siirtyi Soinin Tiikereille ja siitä edelleen Soinin Palloseuralle vuonna 2007.
Seuran ydintehtävä on harjoittaa laadukasta junioritoimintaa ja antaa sen myötä eväät liikunnalliseen elämäntapaan. Seura toimii matalan kynnyksen harrasteseurana. Sekä jalkapallo- että salibandytoiminta rahoitetaan pääasiassa peliasuihin ja jalkapallobiljardikentälle myytävillä mainoksilla sekä muilla avustuksilla ja tukimaksuilla.
Kotiotteluissa ja –turnauksissa järjestettävä kioskimyynti ja muu talkootyö ovat tärkeä osa varainhankintaa. Vanhempien/huoltajien mukana olo seuratoiminnassa ja lasten harrastuksissa on tärkeää. Palloiluharrastus onkin parhaimmillaan koko perheen yhteinen juttu!
Kaudella 24-25 SoPS järjestää sählykerhoja kahdelle eri junioriryhmälle (1-3 lk ja 4-7 lk), sekä aikuinen-lapsi -sählykerhoa, jossa vanhemmat ja lapset voivat kokoontua matalalla kynnyksellä pelaamaan yhdessä. Uutena toimintana on käynnistynyt yli 15- vuotiaiden sähly maanantai-iltaisin koulun salissa.
Kesällä 2012 ensimmäisen kerran järjestetty SoPS – viikko toteutuu jälleen heinäkuussa. Viikon varrelle on suunniteltu muun muassa jalkapallo- ja jalkapallobiljarditurnaukset, ottelumatka SJK:n Veikkausliigaotteluun, taitokilpailu junioreille sekä viikon huipennukseksi vanhemmat vs. lapset / junnut vs “entiset junnut”- ottelu.
Tulevana kesänä SoPSin joukkueet osallistuvat Palloliiton läntisen alueen P9-sarjaan (5 vs 5) ja P11-sarjaan (8 vs 8). Sarjapelien lisäksi harjoitusotteluita ja turnauksia pelataan mahdollisuuksien mukaan.
Harjoitukset ovat käynnistyneet vuodenvaihteen jälkeen sisätreenien merkeissä kerran viikossa. Kesäkaudella harjoitukset järjestetään kaksi kertaa viikossa. Sarjailmoittautumiset ovat nyt käynnissä, ja uusia pelaajia mahtuu vielä mukaan. Lisätietoja ilmoittautumiseen löytyy SoPSin somekanavilta.
2018-syntyneille ja nuoremmille järjestetään kesällä pallokoulu, jossa opetellaan jalkapallon perustaitoja leikkien kautta. Ensi kesälle on suunnitteilla myös kaikille avoin perhefutis.